A Dorithricin szopogató tabletta három komponens egyedülálló összetétele: fájdalomcsillapító, fertőtlenítő és antibiotikum. A hatóanyagok között nehéz fontossági sorrendet felállítani, mégis ki kell emelni a gyógyszerben található helyileg ható antibiotikumot, a tirotricint.
A tirotricin nem is egy, hanem két polipeptid szerkezetű antibiotikum, a tirocidin és a gramicidin keveréke, 80%-ban tirocidinből és 20%-ban gramicidinből áll. Hatásának célkeresztjében a száj és garat fertőzéseit okozó baktériumok állnak, köztük a szövődményes esetek kialakulásáért felelős Streptococcusok. A két összetevő hatását két különböző hatásmódon fejti ki.
A tirocidin elsősorban a baktérium sejthártyájának tápanyag-transzportjában okoz zavart, amely végül a baktérium széteséséhez vezet. A gramicidin nyílásokat alakít ki a baktériummembránon, ami a kórokozó energia-háztartását károsítja. Míg a hatóanyag a baktériumokra súlyos csapást mér, helyileg alkalmazva az érintett nyálkahártyán gyógyhatást fejt ki.
Dorithricin következő hatóanyaga a benzalkónium-klorid egy felületaktív hatású antiszeptikum, amely szintén széles antibakteriális hatással rendelkezik. Molekulájának egy része beépül a baktérium sejtmembránjába, ami a kórokozó növekedésének gátlásához, majd széteséséhez vezet. Helyileg alkalmazva a benzalkónium-klorid nem szövetkárosító és antibiotikumokkal szemben nem mutat keresztrezisztenciát.
A harmadik összetevő, benzokain helyi érzéstelenítő, csillapítja a száj- és garatüregben fellépő fájdalmat. Hatása gyorsan, kb. 1 perc alatt kialakul és 1520 percig tart.
A megfelelően alkalmazott Dorithricin szopogató tabletta hatékony antibakteriális, antiszeptikus és fájdalomcsillapító hatású gyógyszer a száj- és garat gyulladásos elváltozásainak helyi kezelésére. A hatóanyagok bejutnak a gyulladt nyálkahártyába, ahol a hatásukat hosszú ideig kifejthetik.
A brit Egészség és Klinikai Kiválóság Nemzeti Intézete, a NICE 2018-ban kiadott állásfoglalása szerint a garatban jelentkező fájdalom csillapítására többféle hatóanyag is alkalmas. A benzokaint tartalmazó szopogató tablettákkal kapcsolatban kiemelik, hogy csak néhány mellékhatást jelentettek a klinikai vizsgálatokban.
A Dorithricinnel végzett klinikai vizsgálat a hatás értékelése mellett kiterjedt az orvosok és betegek elégedettségének felmérésére is. Mind a kezelők, mind a betegek szignifikánsan elégedettebbek voltak a Dorithricinnel mint a placeboval, amit a kontrollcsoport tagjai kaptak. A felmérés szerint a betegek a jövőben is szívesen alkalmaznák ezt a kezelést.